I am working on translation.

Chovná nádrž

Jako chovná nádoba pro chov plžů nejen čeledi Achatinidae nejlépe poslouží plastová nádrž s víkem. Nejvíce se mi osvědčily krabice řady Samla z Ikey. Do středně velké nádoby s rozměry 57x39x28cm můžeme umístit až pět zástupců velkých druhů jako například Archachatina marginata ovum. Pro menší druhy či mláďata dobře poslouží nádrž rozměrů 39x28x14cm. Jen pro stromové druhy (např. rod Lignus) zařídíme nádrž vyšší, i s větvemi na šplhání, případně umisťování potravy. Pro malá mláďata použijeme jakékoli menší nádrže přiměřené velikosti.

Do boků či víka nádoby vyvrtáme větrací otvory takové velikosti, která nedovolí vylíhlým mláďatům uniknout. Pro zástupce rodů Achatina, Limicolaria či Lignus volíme větrací otvory přibližně 3mm v průměru a pro zástupce z rodu Archachatina můžeme použít i větší až do 10mm. Pozor musíme dát na některé druhy rodu Archachatina (Archachatina sp. Lagos, A. marginata eduardi), mají menší mláďata tudíž u nich volíme otvory do 5mm v průměru.

Nevýhodou plastových nádrží je, že nejsou dokonale průhledné. Pokud se chce někdo kochat svými chovanci i mimo dobu údržby či krmení, musí volit plastové nádoby z lépe průhledných plastů nebo použít skleněné akvárium či terárium.

Vybavení nádrže by mělo především zahrnovat vrstvu substrátu, který drží vlhkost, ve výšce alespoň pět centimetrů. Plži by měli mít možnost se celí do substrátu zahrabat a také do něj klást. Je lépe se vyhnout ostrým kamínkům a předmětům. Nejvíce se mi osvědčil lignocel (sterilní kokosový substrát prodávaný ve formě brikety, kterou necháte nabobtnat v několika litrech vody). Jako další vybavení se hodí miska či plochý kámen, kam budeme umisťovat potravu (lépe se potom udržuje hygiena). Mělká miska s vodou (achatiny neumí plavat) není nutná. Plži jsou schopni přijmout dostatek tekutin z potravy. Prostředí nádoby můžeme obohatit úkryty ve formě kusů korkové kůry či půlených květináčů a podobně.

Teplota postačuje pokojová a vlhkost udržujeme kolem 90% častým rosením. Nesmí dojít k přemokření substrátu ani k úplnému vyschnutí. Na nevhodné podmínky (nízká vlhkost, nízká teplota) zareagují achatiny zahrabáním se do substrátu a zavíčkováním se. V tomto stavu jsou schopny vydržet bez újmy po velmi dlouhou dobu (minimálně několik měsíců).

Copyright © Tomáš Protiva 2010 - 2018.